Czym jest Związek Firm Pożyczkowych?

PrintDziś odpowiemy sobie na pytanie czym jest Związek Firm Pożyczkowych w skrócie ZFP. Koncepcja tego związku polega na stworzeniu czegoś w rodzaju konsorcjum zawierającego w sobie firmy pożyczkowe, mającego na celu regulować zasady prowadzenia firm pożyczkowych, a przy tym dbać o dobry interes klienta.

A zatem, jeśli teraz są jakieś firmy pożyczkowe, które nie są do końca fair, ZFP pracuje nad tym aby takie zniknęły z rynku.

Jak działa ZFP

Obecnie ZFP pełni raczej funkcję informacyjną. Możemy do nich zatelefonować, poprosić o zweryfikowanie danej firmy (już teraz gromadzą dane o firmach pożyczkowych). Na stronie możemy też znaleźć listę firm, które są godne zaufania.

Ponadto od porad prawnych, przez zasady bezpieczeństwa w pożyczaniu pieniędzy. Znajdziemy też porównanie firmy pożyczkowej do parabanku.

Firmy zrzeszone w ZFP są z pewnością godne zaufania i możemy w nich pożyczać bez najmniejszej obawy.

Co planuje ZFP od 2015 roku?

Chcą oni utworzyć wspomniany już spis firm, które będą stale monitorowane i badane zarówno pod kątem prawnym, jak i etycznym. Obecnie chwalą się, że pomogli już w ponad 100 sprawach, czyli działalność prospołeczna jest tutaj jak najbardziej odczuwalna.

Zatem ZFP na chwilę obecną nie jest typową firmą pożyczkową w której można pożyczać pieniądze, to coś w rodzaju konsorcjum.

Po co to?

Wielu sceptyków uważa, że ZFP powstało w celu ograniczenia rynku. Duże firmy, nie chcą konkurencji i poprzez takie działania mogą ją ograniczać. Jeśli uda im się przelobbować konieczność rejestracji w ZFP każdej nowej firmy pożyczkowej, to znacznie ograniczy to rynek. Pożyczki mogą zdrożeć, ale będą one wtedy pewniejsze.