„Wsparcie w starcie” mikroskopijne oprocentowanie i równie niskie zainteresowanie

Wsparcie w starcie – co to za program?

Rządowy program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”, którego II edycja ruszyła w listopadzie 2014 to projekt realizowany we współpracy Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Państwo przeznacza 140 mln złotych na udzielanie niskooprocentowanych pożyczek, tym którzy chcieliby otworzyć swoją pierwszą firmę. Z oferty mogą skorzystać:

  1. – wszyscy bezrobotni
  2. – absolwenci studiów wyższych
  3. – absolwenci szkół
  4. – studenci ostatnich lat studiów

Oprocentowanie to zaledwie 0,56% w skali roku. Maksymalna kwota kredytowania to 75 tysięcy złotych, a okres spłaty to aż 7 lat. Pożyczki udzielają podmioty pośredniczące w programie w danym regionie. Prócz tego można również liczyć na wsparcie doradcze w zakresie przepisów, księgowości i procedur zakładania działalności gospodarczej.

Jest tylko jeden problem…

Zainteresowanie jest bardziej niż znikome. Z puli 140 mln złotych pożyczono kwotę niespełna 10 mln grupie 166 wnioskodawców. Ogółem wniosków wpłynęło nieco ponad 200. Pieniądze leżą na ulicy, a nikt nie chce się po nie schylić? Dlaczego?

Po pierwsze ludzie młodzi przyzwyczaili się już do bezzwrotnych dotacji z UE. Nie lubią ryzykować. Dla nich było to dużo bezpieczniejsze rozwiązanie.

Po drugie trwająca na rynkach finansowych zmienność skutecznie zniechęca młodych lub po prostu nowych graczy do podejmowania ryzyka.

Po trzecie koszty prowadzenia firmy w Polsce wciąż nie zachęcają do prowadzenia biznesu. Wpisuje się to w ogólnoeuropejską tendencję wyczekiwania na rynku. W końcu decyzja EBC o wprowadzeniu mechanizmu luzowania ilościowego ma zachęcić wszystkich do podejmowania ryzyka i uwierzenia, że kryzys mają już za sobą.

Bez ryzyka nie ma pieniędzy. Teraz pożyczka jest wyjątkowo tania. A ryzyko wyjątkowo niskie. Jeśli masz pomysł na biznes warto wyciągnąć rękę w stronę taniego pieniądza. Era dotacji z UE powoli mija i taka okazja może się już nie powtórzyć.