Jaki to bank? Sprawdź bank po numerze konta!

Jaki to bank?

Podaj 26-cyfrowy numer rachunku bankowego, który chcesz sprawdzić

Sprawdź nasz kalkulator czasu przelewów

Sprawdź jaki to bank po numerze konta

Dysponujesz numerem konta i zastanawiasz się nad tym jaki to bank? Chcesz szybko zrobić przelew i interesuje Cię to w jakim banku ma rachunek jego odbiorca? A może sam czekasz na pieniądze i nie wiesz, kiedy spodziewać się wpływu na rachunek?

Sprawdzenie, jaki to bank po numerze konta, nie jest wbrew pozorom trudnym zadaniem. Potrzebujemy do tego jedynie dwóch elementów: po pierwsze wiedzy o tym, co znaczą poszczególne cyfry rachunku, po drugie musimy również znać identyfikatory poszczególnych banków, które są im nadawane przez Bank Centralny.

Jeśli chcesz sprawdzić bank po numerze konta, wystarczy, że wpiszesz w odpowiedniej rubryce składający się z 26 cyfr numer rachunku bankowego. Udostępnione przez nas narzędzie jest niezwykle proste i intuicyjne w obsłudze. Jedyne, czego potrzebujesz to numer konta, które chcesz sprawdzić. Co ważne, opracowane przez naszych ekspertów narzędzie nie tylko pozwoli Ci sprawdzić jaki to bank, lecz również poinformuje Cię o tym, że dany numer rachunku jest nieprawidłowy (wyświetli się wówczas komunikat o tym, że cyfra kontrolna jest niezgodna i zostaniesz poproszony o podanie prawidłowego numeru banku). Dzięki temu dysponując jedynie numerem rachunku, będziesz mógł sprawdzić bank po numerze konta i zajmie Ci to jedynie chwilę. Co więcej, nie zapłacisz za to nawet złotówki, gdyż udostępnione przez nas narzędzie jest w 100% darmowe.

Zarówno oparte na międzynarodowym standardzie systemy bankowości internetowej, jak i nasze narzędzie same sprawdzają to, czy nie pomyliliśmy się, podając dane odbiorcy. Pamiętajmy jednak, że sam fakt, iż numer konta jest poprawny, nie oznacza jeszcze, że bank nadal prowadzi dany rachunek. Mógł on bowiem zostać zamknięty przez posiadacza lub dotyczy lokaty terminowej i nie można robić na niego przelewów. W sytuacji, gdy wykonaliśmy błędny przelew, „wysłana”, kwota zostanie nam zwrócona przez bank odbiorcy.

Z czego składa się numer konta?

Numer rachunku bankowego może zostać zapisany w formacie NRB (Numer Rachunku Bankowego) lub w formacie IBAN (Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego). W pierwszym przypadku będzie on składał się z 26 cyfr, w drugim będzie liczył 28 znaków z czego dwa pierwsze to litery określające kod kraju. Pozostałych 26 cyfr odpowiada zwyczajowemu numerowi NRB.

Informacja o tym jaki to bank zawarta jest właśnie w numerze NRB. Dlatego jeśli masz „tylko” numer IBAN i zastanawiasz się nad tym, jaki to bank, to aby się tego dowiedzieć, wystarczy usunąć dwa pierwsze znaki (kod kraju, w przypadku Polski będzie to PL) i otrzymać dzięki temu Numer Rachunku Bankowego. Jak już wspomnieliśmy, NRB składa się z 26 cyfr i przyjmuje następujący format: CC AAAAAAAA BBBBBBBBBBBBBBBB, gdzie:

  • CC – to suma kontrolna na podstawie której możliwe jest określenie tego, czy podany przez nas numer rachunku jest prawidłowy i czy nie wkradły się do niego błędy,

  • AAAAAAAA – tj. 8 kolejnych cyfr, jest to tzw. Numer Rozliczeniowy Banku, jeśli chcemy sprawdzić bank po numerze konta, to właśnie one będą nas najbardziej interesować,

  • BBBBBBBBBBBBBBBB – 16 ostatnich cyfr to numer rachunku klienta.

Jaki to bank? Zwróć uwagę na Numer Rozliczeniowy Banku!

Numer Rozliczeniowy Banku to cyfry od 3 do 10 w numerze rachunku bankowego. Po pierwsze, jeśli znamy ich znaczenie, to dowiemy się również co to za bank, po drugie dysponując całym ciągiem cyfr, będziemy mogli sprawdzić numer konta. I tak:

  • pierwsze cztery cyfry pozwalają odpowiedzieć na pytanie jaki to bank, gdyż to właśnie one umożliwiają zidentyfikowanie konkretnej instytucji bankowej,
  • trzy kolejne cyfry „mówią” nam o oddziale banku, z którego wyszedł lub w którym został zlecony przelew; jest to szczególnie przydatne zwłaszcza wtedy, gdy dany bank jest częścią innej placówki (wówczas identyfikacja możliwa jest jedynie dzięki znajomości oddziału danego banku),
  • na ostatnim miejscu znajduje się cyfra kontrolna, dzięki niej możliwe jest sprawdzenie, czy wpisany przez nas numer rachunku jest poprawny.

Sprawdź jaki to bank po numerze konta! Instrukcja krok po kroku

Aby sprawdzić co to za bank, musimy przyjrzeć się cyfrom od 3 do 6 tworzącym Numer Rachunku Bankowego. To właśnie one pozwalają zidentyfikować daną placówkę bankową i mówią nam o tym, czy mamy do czynienia z bankiem komercyjnym, bankiem spółdzielczym czy też z zrzeszeniem banków spółdzielczych. Dla numeru:

80 10502358 000086020263XXXX

identyfikatorem będzie 1050. Gdy już dysponujemy wspomnianym numerem, kolejny krok to sprawdzenie do jakiego banku przypisany jest dany identyfikator. Pomoże w tym poniższa tabela.

Identyfikator

Nazwa Banku

1010

Narodowy Bank Polski

1020

PKO BP

1030

Bank Handlowy (Citi Handlowy)

1050

ING

1060

BPH

1090

Santander Bank Polska

1130

BGK

1140

mBank, Orange Finanse

1160

Bank Millennium

1240

Pekao

1280

HSBC

1320

Bank Pocztowy

1470

Eurobank

1540

BOŚ

1580

Mercedes-Benz Bank Polska

1610

SGB – Bank

1670

RBS Bank (Polska)

1680

Plus Bank

1750

Raiffeisen Bank

1840

Societe Generale

1870

Nest Bank

1910

Deutsche Bank Polska

1930

Bank Polskiej Spółdzielczości

1940

Credit Agricole Bank Polska

1950

Idea Bank

2030

BGŻ BNP Paribas

2070

FCE Bank Polska

2120

Santander Consumer Bank

2130

Volkswagen Bank

2140

Fiat Bank Polska

2160

Toyota Bank

2190

DnB Nord

2480

Getin Noble Bank

2490

Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe

Jak wynika z tabeli we wspomnianym przez nas przykładzie numer 1050 należy do Banku ING.

Zachęcamy do skorzystania z poniższego narzędzia i podzielenia się z nami swoimi uwagami. Polecamy także zapoznanie się z działem promocje bankowe, gdzie znajdą Państwo najlepsze oferty polskich banków.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz

Podobne artykuły